System do analizy ruchomości kręgosłupa MCS/MLS Zebris pozwala na wykonanie precyzyjnych i powtarzalnych badań wszystkich ruchów kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Pozwala określić wzorce ruchowe i koordynacyjne ruchów kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. Pozycja miniaturowych markerów - nadajników ultradźwiękowych określana jest poprzez pomiar czasu jaki mija pomiędzy emisją a odbiorem impulsów ultradźwiękowych. Badanie odcinka szyjnego odbywa się za pomocą specjalnej przystawki z trzema nadajnikami ultradźwiękowymi umieszczanej na głowie pacjenta. Odniesieniem jest zestaw trzech markerów referencyjnych mocowanych na obręczy barkowej. Badanie odcinka lędźwiowego odbywa się za pomocą tripletu markerów-nadajników umieszczanego na kości krzyżowej oraz markerów odniesienia umieszczanych w części dolnej kręgosłupa piersiowego. Dzięki specyfice powyższych rozwiązań technologicznych zapewniane jest optimum pomiarowe.
WinSpine - Możliwości oprogramowania
Standardowym oprogramowaniem do analizy zakresu ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym jest WinSpine z modułem Triple (Z wyjątkiem jednostki podstawowej CMS 10, dla której dostępne jest tylko oprogramowanie WinSpine Triple Cervical i WinSpine Triple Lumbar, kolejno dla: szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa oddzielnie).
Korzystając z tego oprogramowania, bazując na wbudowanym standardowym protokole badawczym system umożliwia ocenę określonych powtarzalnych ruchów odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa takich jak: zgięcie, wyprost, zgięcie boczne. Dodatkowo w protokole do analizy szyjnego odcinka kręgosłupa istnieje możliwość badania ruchu rotacji w maksymalnym zgięciu i maksymalnym wyproście. Liczbę powtórzeń można dowolnie ustawić i na tym poziomie protokół pomiarowy można swobodnie modyfikować, włączać lub wyłączać z badania poszczególny rodzaj ruchu.
Wartości pomiarowe maksymalnego zakresu każdego ruchu są automatycznie zestawiane z zasięgiem fizjologicznym tego ruchu. Wartości pomiarowe skrajne lub średnie są zapisywane i zestawiane z wartościami odpowiednimi dla wieku lub płci. W celu uniknięcia nieprawidłowego przedstawienia przebiegu ruchu program dokonuje dodatkowej analizy aktualnych sekwencji ruchu z uwzględnieniem ruchów utajonych. Przedstawienie krzywej ruchu odbywa się poprzez połączenie poszczególnych faz ruchu. Oprócz tego każdy z otrzymanych ruchów tworzy własny diagram fazy ruchu. Płynność ruchu jest przedstawiana w postaci wykresu.
Program WinSpine Triple posiada trójpoziomową bazę danych:
- 1 poziom: projekt, grupa badawcza,
- 2 poziom: pacjent/pacjenci,
- 3 poziom: testy, przeprowadzone badania.
Odpowiednio przetworzone dane pomiarowe przedstawiane są w postaci wyników pomiarów na wykresach i w tabelach z możliwością ich zapamiętywania oraz drukowania. Dane pomiarowe mogą być eksportowane w ogólnie akceptowanych formatach do dalszej obróbki statystycznej. Oprogramowanie współpracuje ze środowiskiem Windows® i posiada łatwe w obsłudze menu.
Propozycją alternatywną jest oprogramowanie WinData, które umożliwia tworzenie własnych dowolnych protokołów badawczych oraz ich modyfikację. Posiada moduł kolekcjonujący surowe dane pomiarowe dający możliwość ich analizy, jak i moduł eksportujący dane surowe do dalszej obróbki statystycznej. Program ten posiada zintegrowaną bazę danych pacjenta i wyników pomiarowych. Oprogramowanie współpracuje ze środowiskiem Windows® i posiada łatwe w obsłudze menu.
Kalibracja
Urządzenie jest automatycznie kalibrowane przed każdym pomiarem celem eliminowania ewentualnych błędów.
Zestawy MCS/MLS Zebris
System Zebris jest systemem plastycznym, modułowym. Istnieje możliwość tworzenia zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, łączenia ze sobą modułów do różnych zastosowań, np.: wskaźnik punktowy z zestawem do ruchomości szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa itp. W zależności od zastosowania i złożoności pomiaru dostępne są następujące jednostki do odbioru i przetwarzania sygnału:
- CMS 10,
- CMS 20S,
- CMS-HSL,
- CMS-HS.
Najistotniejszymi różnicami między jednostkami są:
- Liczba obsługiwanych markerów,
- Częstotliwość próbkowania sygnału,
- Możliwości rozbudowy.
W zależności od rodzaju jednostki podstawowej wchodzącej w skład systemu przedstawiono następujące przykładowe konfiguracje sprzętowe:
Przykładowe konfiguracje sprzętowe |
||
Numer katalogowy |
Symbol |
Opis |
18.915.065 |
Zebris MCS/MLS CMS 10 |
Zebris MCS/MLS z jednostką podstawową CMS 10 |
18.915.066 |
Zebris MCS/MLS CMS 20S
|
Zebris MCS/MLS z jednostką podstawową CMS 20S |
18.915.067 |
Zebris MCS/MLS CMS-HSL |
Zebris MCS/MLS z jednostką podstawową CMS-HSL |
18.915.068 |
Zebris MCS/MLS CMS-HS
|
Zebris MCS/MLS z jednostką podstawową CMS-HS |
W skład w/w zestawów wchodzą:
- Jednostka podstawowa,
- Jednostka pomiarowa (w przypadku CMS 10 – zintegrowana z j. podstawową),
- Przystawka na głowę do mocowania markerów i markerów odniesienia do badania szyjnego odcinka kręgosłupa — MCS,
- Zestaw markerów i markerów odniesienia do badania lędźwiowego odcinka kręgosłupa — MLS,
- Statyw na kółkach,
- Oprogramowanie WinSpine Triple (w przypadku CMS 10 – WinSpine Triple Cervical i WinSpine Triple Lumbar).