System do analizy postawy Zebris APGMS Pointer pozwala na badanie zakresu ruchu i kształtu krzywizn segmentów kręgosłupa podczas wykonywania określonych testów (np.: Schobera lub Otta) jak również na ocenę sylwetki w pozycji statycznej. Badanie z użyciem ultradźwiękowego wskaźnika punktowego polega na wskazywaniu nim charakterystycznych punktów anatomicznych na kośćcu pacjenta. Punkty te traktowane są przez oprogramowanie jako punkty pasywne (w przeciwieństwie do punktów aktywnych, którymi są dwa markery wskaźnika punktowego), ich pozycja i ewentualny ruch (badanie statyczne bądź dynamiczne) będą śledzone i rejestrowane w czasie rzeczywistym w oprogramowaniu. Wszystkie ruchy mogą być przedstawiane w odniesieniu do punktów anatomicznych obręczy barkowej lub biodrowej.
Trzy miniaturowe nadajniki umieszczone na pacjencie za pomocą elastycznych pasków – traktowane są jako markery odniesienia, wyznaczają punkty, w odniesieniu do których urządzenie określa pozycje markerów wskaźnika punktowego, tzw. „pointera”. Przyłożenie wskaźnika punktowego do charakterystycznych punktów anatomicznych na ciele i uaktywnienie go powoduje odwzorowanie na ekranie komputera wprowadzanych punktów tworząc przestrzenny obraz sylwetki.
WinSpine - Możliwości oprogramowania
Standardowym oprogramowaniem do analizy postawy i zakresu ruchomości kręgosłupa jest WinSpine z modułem Pointer. Korzystając z tego oprogramowania, bazując na wbudowanym standardowym protokole badawczym system umożliwia ocenę określonych powtarzalnych ruchów poszczególnych odcinków kręgosłupa takich jak: zgięcie, wyprost, zgięcie boczne. W celu dokonania badania z dużą dokładnością należy punkty wprowadzić trzykrotnie, a urządzenie automatycznie określi parametry zbliżone do siebie.
Obiektywna ocena położenia w przestrzeni charakterystycznych punktów anatomicznych pozwala na przedstawienie standardowych wyników takich jak:
- zakres krzywizn kręgosłupa w różnych odcinkach i w różnych płaszczyznach;
- ustawienie (nachylenie) segmentów ciała względem siebie;
- charakterystyczne parametry ustawienia określonych segmentów ciała: kąt nachylenia kości krzyżowej, ustawienie miednicy, obręczy barkowej;
- zakres ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz całkowitą ruchomość miednicy i kręgosłupa.
Oprogramowanie WinSpine umożliwia rozbudowywanie standardowego protokołu o punkty czy linie dodatkowe. Dane pomiarowe mogą być eksportowane w ogólnie akceptowanych formatach do dalszej obróbki statystycznej. Program ten posiada zintegrowaną bazę danych pacjenta i wyników pomiarowych. Odpowiednio przetworzone dane pomiarowe przedstawiane są w postaci wyników pomiarów na wykresach i w tabelach z możliwością ich zapamiętywania oraz drukowania. Oprogramowanie współpracuje ze środowiskiem Windows® i posiada łatwe w obsłudze menu.
Propozycją alternatywną jest oprogramowanie WinData, które umożliwia tworzenie własnych dowolnych protokołów badawczych oraz ich modyfikację. Posiada moduł kolekcjonujący surowe dane pomiarowe dający możliwość ich analizy, jak i moduł eksportujący dane surowe do dalszej obróbki statystycznej. Program ten posiada zintegrowaną bazę danych pacjenta i wyników pomiarowych. Oprogramowanie współpracuje ze środowiskiem Windows® i posiada łatwe w obsłudze menu.
Kalibracja Urządzenie jest automatycznie kalibrowane przed każdym pomiarem celem eliminowania ewentualnych błędów.
DEFINICJA PUNKTÓW ANATOMICZNYCH I WYZNACZANIE POSTAWY W POSZCZEGÓLNYCH PŁASZCZYZNACH
WinSpine Pointer
- Definicja parametrów postawy.
- Płaszczyzna strzałkowa.
- Skolioza – definicja parametrów.
- Płaszczyzna czołowa.
- Pozycja stojąca wyprostowana.
- Skręcenie miednicy.
- Płaszczyzna strzałkowa.
- Pozycja stojąca wyprostowana.
- Skręcenie miednicy względem barków.
Płaszczyzna poprzeczna
Zestawy APGMS Pointer Zebris
System Zebris jest systemem plastycznym, modułowym. Istnieje możliwość tworzenia zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, łączenia ze sobą modułów do różnych zastosowań, np.: wskaźnik punktowy z zestawem do ruchomości szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa itp. W zależności od zastosowania i złożoności pomiaru dostępne są następujące jednostki do odbioru i przetwarzania sygnału:
- CMS 10,
- CMS 20S,
- CMS-HSL,
- CMS-HS.
Najistotniejszymi różnicami między jednostkami są:
- Liczba obsługiwanych markerów.
- Częstotliwość próbkowania sygnału.
- Możliwości rozbudowy.
W zależności od rodzaju jednostki podstawowej wchodzącej w skład systemu przedstawiono następujące przykładowe konfiguracje sprzętowe:
Przykładowe konfiguracje sprzętowe |
||
Numer katalogowy |
Symbol |
Opis |
18.915.015 |
Zebris APGMS CMS 10
|
Zebris APGMS z jednostką podstawową CMS 10 |
18.915.016 |
Zebris APGMS CMS-20S |
Zebris APGMS z jednostką podstawową CMS-20S |
18.915.017 |
Zebris APGMS CMS-HSL
|
Zebris APGMS z jednostką podstawową CMS-HSL |
18.915.026 |
Zebris APGMS CMS-HS |
Zebris APGMS z jednostką podstawową CMS-HS |
W skład w/w zestawów wchodzą:
- Jednostka podstawowa,
- Jednostka pomiarowa (w przypadku CMS 10 – zintegrowana z j. podstawową),
- Ultradźwiękowy wskaźnik punktowy,
- Marker odniesienia,
- Statyw,
- Oprogramowanie WinSpine Pointer.