Hello! We detected that you are outside the Poland.

You may continue to browse this website but we highly recommend that you visit Technomex international website, as the product and prices we offer here may not be available at your region.

Click on the button below and we will take you to correct site: www.technomex.eu

Continue here Correct site
Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celu prowadzenia statystyk. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby [dowiedzieć się więcej], w tym jak zarządzać plikami cookies. Rozumiem

Manualna terapia punktów spustowych (trigger points) w dysfunkcjach układu ruchu

Termin szkolenia: 06 maja, 08:00

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia

Miejsce szkolenia: Busko-Zdrój

Sanatorium Bristol ART & SPA
1 Maja 1
28-100 Busko-Zdrój (zobacz na mapie)

Prowadzący: mgr Michał Dylewski

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2014/2015, 1 września rusza zmieniona forma szkoleń. Już od kilku lat szkolimy fizjoterapeutów, rehabilitantów i lekarzy w całej Polsce. Zorganizowaliśmy setki godzin szkoleń i warsztatów we wszystkich większych miastach w Polsce, rozdaliśmy ponad 10 tysięcy certyfikatów z uczestnictwa w naszych kursach. Organizowaliśmy szkolenia również poza Polską, w takich krajach jak: Włochy, Litwa, Estonia, Chorwacja, Czechy, Kazachstan, Kuba, Chile i Peru.

 

Dwudniowy kurs "Manualna terapia punktów spustowych (trigger points) w dysfunkcjach układu ruchu"

Celem kształcenia jest uzyskanie lub zwiększenie wiedzy oraz umiejętności i kompetencji uczestników w zakresie podstaw teoretycznych zaburzeń mięśniowo-powięziowych związanych z występowaniem punktów spustowych oraz z wybranymi metodami ich terapii. Uczestnik uzyskuje umiejętność praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy dotyczącej lokalizacji i terapii dysfunkcji układu ruchu związanych z występowaniem punktów spustowych.

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe to niewielkie zmiany funkcjonalne w mięśniu (do około 5 milimetrów), które mogą wywoływać wiele dolegliwości. Przede wszystkim wpływają na pracę całego mięśnia, zmniejszając jego siłę i elastyczność. Poza tym mogą powodować dolegliwości bólowe, zaburzać pracę autonomicznego układu nerwowego, lokalny metabolizm komórkowy a także mechanikę pracy całego ciała. Co bardzo istotne, występujący w mięśniu punkt spustowy może zmniejszać skuteczność klasycznej rehabilitacji. Dlatego tak istotna jest umiejętność diagnozowania, lokalizacji i terapii punktów spustowych. Na naszym kursie uczestnik nie tylko zdobędzie wiadomości na temat punktów spustowych i tkliwych, ich fizjologii, objawów i lokalizacji. Przede wszystkim nauczy się je lokalizować, diagnozować i leczyć, wykorzystując szerokie spektrum manualnych technik terapeutycznych takich jak kompresja ischemiczna, uwalnianie pozycyjne, pobudzanie receptorów dotyku, poizometryczna relaksacja mięśni i inne. Jednocześnie, poznając teoretyczne podstawy działania tych technik będzie w stanie dobrać odpowiednie narzędzie do różnych pacjentów i sytuacji. Po kursie „manualnych technik terapeutycznych punktów spustowych w dysfunkcjach układu ruchu” uczestnik dostaje zestaw skutecznych narzędzi w walce z dolegliwościami pacjenta. 

 

Wykłady (6h lekcyjnych):

 • Definicja i rodzaje punktów spustowych
 • Podstawy fizjologiczne punktów spustowych
 • Objawy kliniczne punktów spustowych, przeciwwskazania do terapii
 • Czynniki sprzyjające powstawaniu punktów spustowych
 • Sposoby lokalizacji i palpacji punktów spustowych
 • Metody terapeutyczne  (ucisk ischemiczny, uwalnianie pozycyjne, (PIR, delikatny dotyk (soft touch) i inne)

 

Zajęcia praktyczne (17h lekcyjnych):

 • Badanie objawów klinicznych
 • Zasady palpacji punktów spustowych
 • Wykonywanie wybranych technik terapeutycznych (ucisk ischemiczny, uwalnianie pozycyjne, (PIR, delikatny dotyk (soft touch), zintegrowany systemy terapeutyczne i inne)
 • Lokalizacja, palpacja i terapia wybranych punktów spustowych w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej
 • Lokalizacja, palpacja i terapia wybranych punktów spustowych w obrębie kończyny dolnej i obręczy biodrowej

 

Kurs jest prowadzony dla grupy 12 – 18 osób w formie zajęć teoretycznych i praktycznych w pracowni fizjoterapii w formie ćwiczeń na uczestnikach kursu. Kurs odbędzie się w jednym bloku 2-dniowym (sobota – niedziela). Godziny zajęć w sobotę: 8 - 19 i w niedzielę: 8 - 17. Część teoretyczna będzie przeprowadzona w formie wykładu i prezentacji multimedialnej. Część praktyczna będzie obejmowała ćwiczenia w lokalizacji, palpacji i terapii wybranych punktów spustowych różnymi metodami. Wykłady i zajęcia praktyczne są prowadzone przez jednego wykładowcę na podstawie własnego, autorskiego programu.

 

Kurs jest formą odpłatnego kształcenia osób pełnoletnich, posiadających wykształcenie kierunkowe w zakresie fizjoterapii lub masażu leczniczego na poziomie co najmniej średnim, lub studentów kierunku fizjoterapia, zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji i uzyskaniem lub zwiększeniem kwalifikacji w zakresie terapii punktów spustowych.

 

Koszt uczestnictwa w szkoleniu to 600 zł. Podsumowaniem kursu będzie wydanie zaświadczenia o uczestnictwie w kursie. Zaświadczenie (certyfikat) wydany będzie po pozytywnej opinii prowadzącego dotyczącej obecności oraz zaangażowania kursanta.

 

mgr Michał Dylewski

Tytuł magisterski uzyskałem w 2001 roku na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Od roku 2004 pracuję w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku, początkowo jako fizjoterapeuta/ terapeuta manualny, od roku 2008 jako główny specjalista do spraw diagnostyki układu ruchu w Laboratorium Badawczo-Rozwojowym Układu Ruchu. W tym czasie byłem uczestnikiem wielu szkoleń podyplomowych dotyczących zarówno umiejętności klinicznych, jak i rozwijających możliwości badawcze z wykorzystaniem zaawansowanych technicznie urządzeń biomechanicznych. Od momentu powstania Centrum Terapii Manualnej im profesora F. Kaltenborna w roku 2011 jestem jego pracownikiem, łącząc te obowiązki z pracą laboratorium badawczym i wykładami prowadzonymi w Bydgoskiej Szkole Wyższej z przedmiotów takich jak biomechanika, terapia manualna, diagnostyka funkcjonalna. Od roku 2007 jestem autorem ponad 50 prac naukowych, prelegentem wielu szkoleń i warsztatów z zakresu technik terapeutycznych, analizy ruchu i Nordic Walking (uprawnienia trenera narodowego Międzynarodowej Federacji Nordic Walking uzyskałem w roku 2010). Połączenie zainteresowania terapią manualna, zwłaszcza technikami dotyczącymi tkanek miękkich, analizą ruchu i biomechaniką widoczne jest zarówno w tematach kolejnych publikacji, jak i w prowadzonych od roku 2010 kursach specjalistycznych. 

Nasi partnerzy
Facebook
Kontakt
zobacz stronę kontakt

Kontakt

Wyślij wiadomość

Zamknij
Zamknij

Twoja wiadomość została wysłana. Niebawem skontaktujemy się z Tobą.

Przychodnia
SKLEP