Rehabilitacja kardiologiczna
Rehabilitacja kardiologiczna to przede wszystkim prewencja chorób serca i układu krążenia. Rehabilitacja kardiologiczna to też leczenie i poprawa jakości życia oraz funkcjonalności pacjentów - dzięki wzmocnieniu organizmu i poprzez ćwiczenia funkcjonalne. Zastosowanie w tradycyjnej terapii elementów rehabilitacji kardiologicznej ogranicza postępy choroby, zmniejsza śmiertelność wynikającą z chorób układu krążenia - zapewnia prewencję chorób serca.
Stałym elementem rehabilitacji kardiologicznej jest
- ocena stanu chorego,
- optymalizacja farmakologii,
- rehabilitacja w ujęciu fizycznym - dokładne, powolne aplikowanie ćwiczeń i wysiłku fizycznego - dostosowane do możliwości pacjenta, na podstawie wyników z urządzeń z biofeedbackiem,
- rehabilitacja psycho-społeczna - ograniczenie wpływu emocji na stan zdrowia pacjenta,
- diagnostyka,
- modyfikacja życia pacjenta - codziennych czynności, żywienia,
- edukacja,
- monitorowanie postępów i efektów rehabilitacji kardiologicznej.
Etapy rehabilitacji kardiologicznej
Etap I - rehabilitacja szpitalna - na sali IOM, oddziale pooperacyjnym, kardiologicznym czy na specjalistycznym oddziale rehabilitacji kardiologicznej. Etap trwa aż do osiągnięcia stanu, który pozwala na wypis pacjenta. Etap ten kończymy wykonaniem próby wysiłkowej - w celu określenia stanu pacjenta i podejścia do rehabilitacji w etapie II.
Etap II - ma trzy formy:
- Rehabilitacja szpitalna - realizowana stacjonarnie, na oddziale rehabilitacji kardiologicznej.
- Rehabilitacja ambulatoryjna wczesna - przeprowadzana w poradniach lub zakładach rehabilitacji kardiologicznej.
- Rehabilitacja wczesna - w warunkach domowych - prowadzona pod nadzorem terapeuty i poradni rehabilitacji kardiologicznej lub przez lekarza rodzinnego (po odpowiednim przeszkoleniu).
Etap III - rehabilitacja ambulatoryjna - późna. Ma na celu dalszą poprawę tolerancji wysiłku fizycznego oraz podtrzymanie osiągniętego stanu zdrowia pacjenta.