Historia Bama Technology
BAMA Technology - została założona w styczniu 2010 roku w Ankarze celem prowadzenia badań naukowych i rozwoju Systemów Robotów Rehabilitacyjnych we współpracy z KOSGEB pod przewodnictwem fizyka Murata Topcu, fizjoterapeuty BirolaTopcu oraz inżynierów mechaników Mehmeta Ali Ciftci i Akaya Ozturka. Jest to pierwsza i jedyna firma zajmująca się robotami rehabilitacyjnymi w Turcji. Badania prowadzone przez profesjonalistów w latach 2006-2010 dotyczące rehabilitacji oraz zainteresowanie inżynierów biomechaniką, znajomość projektów mechanicznych, a także rozwój oprogramowania i elektroniki zapewnił dobre podstawy dla badań naukowych i rozwoju co umożliwiło pracę nad rozwiązaniami mechatronicznymi dla ochrony zdrowia. Projekt, który jest celem naszej fundacji otrzymał wsparcie ze strony KOSEB (Organizacja Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw) oraz TÜBITAK (Turecka Rada Badań Naukowych i Technologicznych) w 2011 roku. W marcu 2011 BAMA Technology przedstawiła na Targach Tuyab Expomed w Istambule pierwszy prototyp Robogait. Przedstawiony podczas tych Targów pokaz Systemu Rehabilitacji Chodu Wspomaganego Robotem spotkał się z pozytywnym przyjęciem.
W 2012 roku BAMA Technology kontynuowała nowe projekty przy wsparciu Agencji Rozwoju w Ankarze i została umieszczona wśród pięciu czołowych Producentów Sprzętu Medycznego w Ankarze w ramach Projektu Hezarfen. Projekty, nad którymi pracujemy są badane i konsultowane przez ekspertów z instytucji medycznych takich jak Laboratorium Analizy Chodu i Ruchu Centrum Fizjoterapii i Rehabilitacji Uniwersytetu w Ankarze, Laboratorium Analizy Chodu Politechniki METU, Laboratorium Analizy Chodu Uniwersytetu 9 Eylül oraz ośrodków prywatnych. Czyni to z BAMA Technology czołową firmę na rynku obejmującym połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania dzięki jej innowacyjności oraz wiodącym projektom dla przemysłu medycznego. Oprócz działań naukowych i projektowych w naszej siedzibie w Środkowo-Wschodnim Uniwersytecie Technicznym Technopolis dysponujemy fabryką o powierzchni 1000 m2 w okręgu OSTIM. Naszym celem jest szybkie zwiększenie skali produkcji i konsekwentne wdrażanie nowych technologii w dziedzinie medycyny przez szybko rozwijający się zespół oraz zaangażowanie i entuzjazm towarzyszący nowym projektom.
Terapia chodu z asystą robota
RoboGait jest systemem do terapii chodu z asystą robota, stosowanym do przywracania i rozwoju umiejętności chodzenia w sytuacji jej utraty spowodowanej urazami mózgu i rdzenia kręgowego, udarem, schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi. Istnieje możliwość dostosowania siły użytej przez ortezy do poruszania kończynami dolnymi pacjenta w zakresie od 0% do 100%. Wartość wspomagania można ustalić oddzielnie dla obu kończyn dolnych, w związku z czym tego typu rehabilitację można wykorzystać także u pacjentówz niedowładem połowiczym oraz wszystkich innych pacjentów, którzy mogą wymagać tego typu terapii.
Jaka jest skuteczność terapii chodu z asystą robota w przywracaniu możliwości chodzenia?
Przeprowadzone badania wykazały, że powtarzane ruchy chodzenia wspomagają aktywność rdzenia kręgowego i mózgu poprzez dostarczenie bodźców stymulujących u osób z zaburzeniami wzorca chodu.Do tej pory sesje terapeutyczne reedukacji chodu wymagały znacznego wysiłku ze strony grupy fizjoterapeutów. Obecnie, dzięki zastosowaniu robotów możliwe jest wdrożenie regularnego treningu prawidłowego wzorca chodu z normalną szybkością. Skuteczność terapii zwiększa się przy regularnym wykonywaniu ćwiczeń.
Jak długo należy stosować terapię chodu z asystą robota?
Skuteczność leczenia jest indywidualna, ale według ogólnie przyjętej metodyki terapia powinna odbywać się w 45-minutowych sesjach. Zmiana liczby sesji lub czasu jej trwania może przynieść korzyści w indywidualnych przypadkach, dlatego konieczna jest okresowa ocena lekarska i fizjoterapeutyczna.
Kluczowe cechy RoboGait :
- Uniwersalna orteza obejmująca pacjentów dorosłych i pediatrycznych (długość uda 20-50 cm, szerokość miednicy 16-60 cm)
- W pełni anatomiczny wzorzec chodu u pacjentów dorosłych i pediatrycznych przy użyciu jednej ortezy
- Regulacja siły wspomagania użytej przez ortezy do poruszania kończynami dolnymi pacjenta
- Regulowany uchwyt na miednicę pozwalający na pracę zarówno z pełną stabilizacją miednicy jak i z jej pełnym uwolnieniem
- Krótki czas mocowania pacjenta
- Dynamiczne odciążenie pacjenta
- System odciążenia od 0 do 100 kg (stała regulacja bez przerywania treningu)
- Maksymalna masa pacjenta: 140 kg
- Maksymalny wzrost pacjenta: 200 cm
- Biofeedback zapewniający funkcjonalne środowisko, zwiększające motywację wykonywanych ćwiczeń
- Narzędzia oceny oraz raporty w celu zapewnienia obiektywizacji i ciągłego monitorowania wyników pacjenta
- Możliwość instalacji wielu robotów z jedną bazą danych
- Możliwość ustawienia urządzenia do ściany lub dwóch tyłem do siebie
- Dostęp z każdej strony do kończyn dolnych pacjenta
Dla jakich pacjentów:
- urazy rdzenia kręgowego (całkowite, częściowe)
- przebyty udar mózgu
- urazy mózgu
- stwardnienie rozsiane
- mózgowe porażenie dziecięce
- dystrofia mięśniowa
- neuroborelioza
- choroba Parkinsona
- choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn dolnych
- endoprotezy stawu biodrowego
- inne schorzenia ortopedyczne
- inne choroby neurologiczne związane z zaburzeniem lub brakiem zdolności chodu
Zalety stosowania RoboGait dla ośrodków:
- Poprawa wizerunku ośrodka i zwiększenie grona odbiorców usług rehabilitacyjnych
- Optymalizacja czasu pracy terapeutów i wykorzystania zasobów w ośrodku dzięki bardzo krótkiemu procesowi dopasowania urządzenia do pacjenta
- Zwiększenie kompetencji personelu dzięki bardzo dobremu, sprawdzonemu systemowi szkolenia terapeutów przez praktyków
Zalety stosowania RoboGait dla terapeutów:
- Wyjątkowa metoda reedukacji właściwego wzorca chodu
- Możliwość dopasowania do potrzeb pacjenta poprzez zmianę parametrów wzorca chodu
- Zmniejszenie fizycznego obciążenia terapeutów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i powtarzalności treningu z punktu widzenia prawidłowej biomechaniki ruchu
- Poznanie nowoczesnych technologii i ich oddziaływania na pacjenta dzięki uzyskiwaniu obiektywnych danych na temat postępów rehabilitacji
Zalety stosowania terapii z wykorzystaniem RoboGait:
- Poprawa patologicznego wzorca chodu (długość kroku, wysokość kroku, czas fazy przenoszenia)
- Zwiększenie kadencji
- Redukcja spastyczności
- Normalizacja napięcia mięśniowego
- Poprawa samodzielności
- Poprawa równowagi
- Wzrost siły mięśniowej kończyn dolnych
- Usprawnienie działania układu krążenia
- Usprawnienie działania układu oddechowego
- Usprawnienie działania układu wydalniczego
- Zmniejszenie zaburzeń ortostatycznych
- Profilaktyka osteoporozy
- Zwiększenie motywacji
- Poprawa zdrowia psychicznego
Wymiary:
Wymagania powierzchni
Z boczną rampą:
4,1 m x 3 m x 2,4 m (długość x szerokość x wysokość)