Hello! We detected that you are outside the Poland.

You may continue to browse this website but we highly recommend that you visit Technomex international website, as the product and prices we offer here may not be available at your region.

Click on the button below and we will take you to correct site: www.technomex.eu

Continue here Correct site
Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celu prowadzenia statystyk. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby [dowiedzieć się więcej], w tym jak zarządzać plikami cookies. Rozumiem

Lampy bakteriobójcze NBVE® i NBV®

0 opinie | Dodaj opinię

Nr katalogowy: 07.017.---
Dostępność: produkt dostępny

Dezynfekcja powietrza i powierzchni promieniami ultrafioletowymi UV-C

więcej informacji +48 32 401 0350

Promieniowanie UV-C nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje gdy tylko powyższe znajdują się w zasięgu promieni emitowanych przez lampy bezpośredniego działania i w komorze dezynfekcyjnej w przypadku lamp przepływowych z wymuszonym obiegiem powietrza.


Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe czy światło.


Dla praktycznego zastosowania spektrum UV zostało podzielone na trzy obszary:


UV-A - długofalowe 400 nm - 315 nm
Występuje w promieniach słońca. Dotyczy procesów fotochemicznych, pigmentaryzacji. Efekt erytemalny jest znikomy. 

 

UV-B - średniofalowe 315 nm - 280 nm
Ma podstawowe zastosowanie w terapii. Tworzy prowitaminę D. Występuje tu efekt pigmentaryzacji i erytemalny. 

 

UV-C - krótkofalowe 280 nm - 100 nm
Posiada mocny efekt bakterio- i zarodkobójczy. Powoduje oparzenia skóry (Erytema) i zapalenie spojówek (efekt koniunktywalny).

Promieniowanie UV-C powstaje m. in. przy niskociśnieniowych rtęciowych wyładowaniach (promienniki bakteriobójcze). Promieniowanie o długości fali poniżej 200 nm tworzy ozon w powietrzu. Jest to zjawisko szkodliwe. Do wytworzenia promienników TUV zostało użyte specjalne szkło kwarcowe, które posiada wysoki współczynnik transmisji dla promieniowania bakteriobójczego, przy czym szkło to absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm. Zatem promienniki TUV wytwarzają znikomą ilość ozonu i to tylko podczaspierwszych 100 godzin świecenia.

 

 

A - największy efekt bakteriobójczy osiągany jest przy promieniowaniu w zakresie długości fal od 250 do 270 nm
B - krzywa absorpcji kwasów nukleinowych
C - promieniowanie kosmiczne wyładowań niskociśnieniowych rtęci

 
 Proces oczyszczania powietrza promiennikami wewnętrznymi (powietrze)
 
 Skażone powietrze w sali bez lamp bakteriobójczych
 
 Proces oczyszczania powietrza promiennikami wewnętrznymi i zewnętrznymii
 

 

Na pierwszym zdjęciu widzimy skażone powietrze w sali bez lamp bakteriobójczych. Proces oczyszczania promiennikami wewnętrznymi i zewnętrznymi (powietrze i powierzchnie) lampy bakteriobójczej przepływowej z zewnętrznym promiennikiem serii NBVE 60/30 lub NBVE 110/55.


Stwierdzono, że największy efekt bakteriobójczy występuje przypromieniowaniu o długości fali od 250 do 270 nm. Mechanizm bakteriobójczy polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach zabija mikroorganizmy.

 

 

Lampy bakteriobójcze przepływowe NBVE 60 i NBVE 110.

 

Dezynfekcja powietrza za pomocą promieni UV-C odbywa się w lampach przepływowych wewnątrz komory dezynfekcyjnej. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator – po przejściu przez filtr zatrzymujący kurz oraz inne zanieczyszczenia trafia do komory dezynfekcyjnej. Natężenie promieniowania UV-C i czas przebywania powietrza wewnątrz komory są tak dobrane, że powietrze wydmuchiwane na zewnątrz lampy jest praktycznie wolne od drobnoustrojów.

Wartość przepływu powietrza przez lampę stanowi kompromis między możliwością dezynfekcji jak największej ilości powietrza w jednostce czasu a skutecznością niszczenia drobnoustrojów w komorze dezynfekcyjnej. Należy zwrócić również uwagę, że wymuszony przepływ powietrza powoduje jego łagodny obieg w pomieszczeniu (dzięki czemu dezynfekowane jest powietrze w całej sali).

 

 

Lampy bakteriobójcze przepływowe dwufunkcyjne NBVE 60/30 i NBVE 110/55

 

Dwufunkcyjne przepływowe lampy bakteriobójcze z zewnętrznym promiennikiem bezpośredniego działania zapewniają pełny zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi (komora przepływowa UV-C – funkcja I), jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, kiedy personel i pacjenci przebywają na zewnątrz (promiennik bezpośredniego działania – funkcja II). 

Oddziaływanie dezynfekcyjne zewnętrznego promiennika jest analogiczne jak w standardowych lampach serii NBV. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite. Obie funkcje są niezależne.

 

Lampy Bakteriobójcze serii NBV bezpośredniego działania

Dobór tego rodzaju sprzętu w znacznej mierze zależy od wymiarów pomieszczenia oraz od parametrów powietrza (wilgotności i poziomu zapylenia). Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania nieodwracalnie dezaktywują wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie i drożdże podczas, kiedy w pomieszczeniu nikt nie przebywa. Ich silne oddziaływanie mogłoby zaszkodzić personelowi i pacjentom, dlatego przed uruchomieniem urządzenia należy zadbać, aby wszyscy opuścili daną salę.

Szczegółowy opis sposobów i metod stosowania lamp bakteriobójczych zawiera instrukcja użytkowania lamp.


Z praktycznego punktu widzenia możemy przyjąć, że osiągniemy wystarczający stopień czystości mikrobiologicznej stosując:

- lampę 15W na pow. do 6 m2
- lampę 2x15W na pow. do 10 m2
- lampę 30W na pow. do 12 m2
- lampę 2x30W na pow. do 18 m2
W pomieszczeniu o wys. 2,5 do 3 m w warunkach pokojowych.

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia (sala chorych, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala operacyjna) lampy włączamy na 2 do 8godz.
Aby uzyskać doraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

W sprzedaży są dosstępne piloty i zestawy do zdalnego włączania i wyłączania lamp bakteriobójczych tj.

Pilot RC do lamp NBV/NBVE
Do nowo zamawianych lamp. Montaż możliwy tylko przez producenta.

Zestaw RC do lamp NBV/NBVE
Odbiornik/pilot do wcześniej zakupionych lamp. Montaż możliwy we własnym zakresie.

Czujnik Ruchu MD do lamp NBV/NBVE
Czujnik do wcześniej zakupionych lamp. Montaż możliwy we własnym zakresie. (nie dostępny dla lamp przejezdnych NBVE i NBV)

 

 

Skuteczność lamp baketriobójczych potwierdza Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.

Wyniki badania można pobrać z poniższego linku
POBIERZ

Zdobądź środki na zakup

Opinie (0)

Dodaj opinię

Zła           Dobra
Nasi partnerzy
Zamknij

Zadaj pytanie o produkt

Lampy bakteriobójcze NBVE® i NBV®

Zamknij

Twoja wiadomość została wysłana. Niebawem skontaktujemy się z Tobą.

Lampy bakteriobójcze NBVE® i NBV® został dodany do Twojego koszyka.

Facebook
Kontakt
zobacz stronę kontakt

Kontakt

Wyślij wiadomość

Zamknij
Zamknij

Twoja wiadomość została wysłana. Niebawem skontaktujemy się z Tobą.

Przychodnia
SKLEP