TP05i - aparat (system) do drenażu limfatycznego i terapii uciskowej
Urządzenie wykorzystuje opatentowaną technologię Automatycznego podwójnego gradientu ciśnienia (ADGP®) w celu podtrzymania fazy kompresji podczas całego czasu terapii. Zabieg dzięki temu jest całkowicie zgodny z założeniami teoreotycznymi. Konstrukcja mankietów zapewnia aplikację na całym obszarze - wyeliminowano "martwe strefy".
![]() |
![]() |
![]() |
Mankiet na kończynę górną | Mankiety na kończynę dolną i talię - para | Stolik pod aparat |
Opatentowany system ADGP®:
Najpierw następuje napełnienie pierwszej komory (dystalnej) do 100% parametrów ustawionych w aparacie. Następnie odbywa się pompowanie drugiej komory do 100% parametrów, jednocześnie komora pierwsza zostaje dopompowana. Trzeci krok to trzecia komora - zostaje napełniona do 100%, w tej chwili rozkład ciśnień ustawiany jest w następujący sposób 3 < 2 < 1. Czyli ciśnienie komory trzeciej jest najniższe, pierwszej najwyższe. Kolejny krok to napełnianie czwartej komory do 100%, rozkład ciśnień w mankiecie ustawiony jest w następujący sposób: 4 < 3 < 2 < 1. Finalna faza to napełnienie piątej komory do 100%. Ciśnienie w mankiecie na końcu cyklu to rozkład: 5 < 4 < 3 < 2 < 1. Na końcu zabiegu ciśnienie w komorze piątej równe jest początkowemu ciśnieniu w komorze pierwszej.
Ogólną zasadą działania jest tworzenie nacisku w różnych komorach mankietu, od miejsc dystalnych do proksymalnych, z zachowaniem możliwości dynamicznego zarządzania stopniem tego nacisku. Technika ta pozwala łączyć różne efekty:
- "fala ciśnienia" - od miejsca dystalnego do proksymalnego,
- zmniejszenie nacisku - od miejsca dystalnego do proksymalnego,
- dynamiczne i stopniowe zarządzanie wzrostem ciśnienia w komorach, w synchronizacji z przemieszczeniem fali ciśnienia.
W ten sposób faza kompresji pozostaje aktywna przez cały czas trwania zabiegu - w każdym momencie, przy każdym ciśnieniu. Pozwala to zwłaszcza na:
- zmniejszenie stosowanego ciśnienia/nacisku, dzięki temu tkanki powierzchowne są mniej obciążone zabiegiem,
- skrócenie całkowitego czasu zabiegu,
- redukcję liczby komór w mankiecie.
Porównanie metod terapeutycznych
![]() |
![]() |
![]() |
Kompresja na całym obszarze | Zmniejszająca się kompresja statyczna | Presoterapia ADGP |
Inne podejście do mankietu
Mankiety Eureduc nie używają rzepów Velcro, poszerzaczy ani innych akcesoriów, aby zmaksymalizować kontrolę nad wartością ciśnienia w tych rejonach. Dzięki usunięciu „martwych stref” działamy w zgodzie z założeniami terapeutycznymi. Użyty materiał i wykonanie zapewnia wysoką elastyczność mankietu.
Mankiety Eureduc zostały zaprojektowane tak, aby najlepiej wykorzystać podwójny gradient ciśnienia. Poszczególne komory podzielone są w bardzo specyficzny sposób. Każda ścianka jest pochylona pod kątem 45 stopni. Dzięki temu sekwencja pompowania poszczególnych komór jest bardziej progresywna, pozbawiona nagłych skoków ciśnienia. Połączenie komór wpisuje się także w koncepcję usunięcia „martwych stref” - w odróżnieniu od mankietów wykonanych w sposób tradycyjny.
Łagodne i progresywne napełnianie komór pozwala na maksymalne zbliżenie się do technik manualnych, które biorą pod uwagę fizjologię układu limfatycznego i budowę tkanek organizmu.
Główne wskazania terapeutyczne:
- obrzęki kończyn dolnych,
- obrzęk limfatyczny,
- obrzęk żylny,
- prewencja zakrzepicy,
- usuwanie skutków zapalenia żył,
- zaburzenia krążenia,
- uczucie ciężkości kończyn dolnych,
- stany pooperacyjne,
- profilowanie ciała.
Dane techniczne:
- Czas pracy: 0 - 60 sekund
- Czas przerwy: 0 - 60 sekund
- Ciśnienie: 15 - 112 mmHg
- Czas terapii: 0 - 60 minut
- Wymiary: 37 x 33 x 18 cm
- Waga: 9 kg
Wyposażenie standardowe:
- mankiet kończyny górnej,
- dwa mankiety kończyny dolnej.
Wyposażenie dodatkowe:
- mankiet kończyny dolnej i talii,
- mankiet talii,
- pilot zabiegowy,
- stolik pod aparat.